Palmares

Event
Gold Medals Silver / Bronze Medals
OLYMPIC Games 2 -
ORC/IRC World Championships 5 6
ORC/IRC Europen Championships 4 3
ONE DESIGN World Championships 12 15
ONE DESIGN Europen Championships 10 9

Race Results Records

Year Rank Class Event Boat/Crew
2019 1 ORC B World Championship - Šibenik (CRO) Swan 42 - Selene (ITA)
2019 1 ORC C World Championship - Šibenik (CRO) Italia 11.98 - Sugar 3 (EST)
2019 1/2/3 Optimist World Championship - Antigua Gradoni (ITA) / Schultheis (MLT) / Ayarza (ESP)
2019 1/2/3 Optimist European Championship - Crozon Morgat (FRA) Cortese (ITA) / Bitros (GRE) / Pezzilli (ITA)
2019 1/2 Optimist Team World Championship - Antigua Team Italy / Team Thailand
2018 1 ORC AB European Championship - Cyprus X-41 Technonicol (EST)
2018 1 ORC C Italian Championship - Ischia (ITA) Italia 998 (ITA)
2018 1 Optimist World Championship - Cyprus Marco Gradoni (ITA)
2018 1 Optimist Team World Championship - Cyprus Team Thailand (THA)
2018 2 ORC C European Championship - Cyprus Italia 998 - Giulia (AUT)
2018 2 Finn Master European Championship (CRO) Karlo Kuret (CRO)
2018 3 X-35 World Championship - Hankø, Norway Spirit of Nerina (ITA)
2017 3 Racing Division ARC Regatta Wally 60 Good Job Guys (ITA)
2017 1 Line Honor and Race Record West Coaster Race (AUS) Carkeek 47 -  Indian (AUS)
2017 1 IRC 1 Fremantle to Busselton Iberia Race (AUS) Carkeek 47 -  Indian (AUS)
2017 2 IRC 2 Fremantle to Busselton Iberia Race (AUS) Archambault 40 - Argo (AUS)
2017 1 Melges 32 Corinthian World League - Porto Venere Event (ITA) Homanit Junior (GER)
2017 1 Record Atlantic Ocean Dakar to Guadalupa Custom 24' Catamaran - Feel Good (ITA)
2017 1 CS 1 Les Voiles de St. Barth Solaris 50 - Fortunata (USA)
2017 1 Melges 32 Corinthian Melges 32 World League - Scarlino Event (ITA) Caipirinha (ITA)
2017 1 Overall Seiko Cup - Tallin (EST) X-41 Technonicol (EST)
2017 1 Overall Samui Regatta (THA) Swan 42 Loco (THA)
2017 1 Corinthian Rolex Capri Sailing Week (ITA) Farr 40 - Pazza Idea (ITA)
2017 1 A Race Gotland Runt Race (SWE) Cookson 50 Furiuosa (SWE)
2017 1 ORC B Corinthian World Championship - Triest (ITA) Grand Soleil 43R - Reve de Vie (ITA)
2017 2 ORC B World Championship - Triest (ITA) Swan 42 - Selene Alifax (ITA)
2017 1 IRC 2 Cowes-Dinard-St Malo J-133 Black Jack (FRA)
2017 1 Farr 40 Corinthian World Championship Farr 40 - Pazza Idea (ITA)
2017 1 Optimist World Champonship - Thailand Pattaya Marco Gradoni (ITA)
2017 1 Melges 32 European Championship - Sibenik (CRO) Caipirinha (ITA)
2017 1 A Classics Panerai Argentario Sailing Week - (ITA) Naif - Ivan Gardini (ITA)
2017 3 ORC C European Championship - Gdansk (POL) NM 38S Sugar 2 (EST)
2017 1  and 3 Platu 25 World Championship - Riga (LAT) EUZ II Villa Schinoza (ITA)
2017 1 IRC 1 Cape Panwa Hotel Phuket Raceweek (THA) Swan 42 Loco (THA)
2017 1 Class 3 Öckerö Shorthanded Race Farr 30 Mrs Freckles
2017 1 Bodrum Cup 2017 (TUR) Hizir Tirhandil (TUR)
2017 2 ORC 6 Rolex Middle Sea Race M37 Hebe
2017 1 Race Record Roland Smith Race (AUS) Carkeek 47 -  Indian (AUS)
2016 1 X-35 World Championship - Scarlino (ITA) Spirit of Nerina (ITA)
2016 1 Farr 40 Corinthian Mediterranean Circuit Farr 40 - Pazza Idea (ITA)
2016 1 and 2 Optimist Girl World Championship - Vilamoura (POR) 1° Victoria Schultheis (MLT) - 2° Helena Wolff (DEN)
2016 2 and 3 Optimist Boy World Championship - Vilamoura (POR) 1° Richard Schultheis (MLT) - 3° Paolo Peracca (ITA)
2016 1 and 2 ORC C World Championship - Copenhagen (DEN) 1° Italia 998 Bach NED - 2° X-37 Hansen DEN
2016 1 ORC Overall Europen Championship - Porto Carras (GRE) Arya 415 Duvetica (ITA)
2016 3 ORC C Europen Championship - Porto Carras (GRE) Italia 998 (EST)
2016 1 and 2 Platu 25 World Championship - Brunnen (SUI) 1° Falkone Erik Monnin - 2° Super Busi Bermejo Mathias
This site uses cookies. By continuing to browse this site you are agreeing to our use of cookies.
x